Masz pytania? Zadzwoń +48 503 047 005

Wideodomofon

Wideodomofony jako prosta kontrola dostępu
Instalacje wideodomofonowe pozwalają na budowę prostych systemów kontroli dostępu, w których identyfikacja osób wpuszczanych do budynków odbywa się za pomocą dźwięku i obrazu (innymi słowy domofony z możliwością przekazywania sygnału wideo). W myśl maksymy „Jeden obraz wart jest tysiąca słów” wizerunek osoby odwiedzającej przekaże nam o wiele więcej informacji niż odpowiedź na pytanie „kto tam”?

Wyróżniamy system wideodomofonowe jedno- i wieloabonentowe, jednak częściej spotykane są te pierwsze (instalacje wieloabonentowe są drogie, dlatego częściej w takich przypadkach korzysta się z systemów domofonowych). Współczesne instalacje wideodomofonowe można podzielić ze względu na technologię pracy, konstrukcję, tryb wyświetlanego obrazu oraz rodzaj bazy - analogowe i cyfrowe (większa ilość funkcji, łatwiejsza instalacja - mniej przewodów), jedno- i wieloabonentowe (mieszkanie, dom jednorodzinny/ dom wielorodzinny), czarno-białe i kolorowe (rodzaj wyświetlanego obrazu) oraz słuchawkowe i głośnomówiące.

 

Elementy systemu wideodomofonowego:
- Wideobramofon (wbudowana kamera, panel z przyciskami wywoływania, mikrofon i głośnik)
- Baza (monitor z wbudowanym unifonem do komunikacji audio/wideo z interesantem znajdującym przy furtce lub drzwiach wejściowych)
- Zasilacz centralny (zasilanie panelu zewnętrznego i monitora z unifonem)
- Pamięć obrazów (opcjonalne - urządzenie dodatkowe zwiększające możliwości funkcjonalne systemu wideodomofonowego)
- Elektrozaczep (rygiel elektromagnetyczny)
- Przewody instalacyjne (kabel koncentryczny, kabel wielożyłowy)

Panel zewnętrzny (wideobramofon) - kamera z bramofonem
Nieodłączny element każdego systemy wideodomofonowego, będący zespołem urządzeń umieszczonych w kasecie zainstalowanej na zewnętrz budynku. Typowy panel zewnętrzny do instalacji wideo kontroli dostępu składa się z: kamery (dzięki niej widzimy kto stoi przy bramie), panelu z przyciskami oraz oświetlenia (standardowo podświetla tabliczkę z nazwiskiem, dodatkowo może zapewniać doświetlenie w paśmie podczerwieni dla kamery).

Obecnie najczęściej wideobramoofony pracują w oparciu o kamery Dzień/Noc z wbudowanym oświetlaczem, ponieważ dzięki nim możliwa jest stabilna praca systemu zarówno w dzień, jak i w nocy (dobra rozpoznawalność osób stojących przed kamerą, niezależnie od poziomu oświetlenia na obserwowanej scenie). W większości przypadków posiadają one obiektywy szerokokątne o ogniskowej 3,6 mm (im szerszy kąt widzenia tym lepiej).




Przykładowy wideobramofon

Panele zewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do instalacji na zewnątrz budynków, stąd też ich konstrukcja musi charakteryzować się odpowiednią odpornością na akty wandalizmu i warunki pogodowe (obudowy wandaloodprone i wodoszczelne). Podczas instalacji wideobramfonu należy pamiętać, aby kamera nie była bezpośrednio narażona na działanie promieni słonecznych (prześwietlenie obrazu nie pozwala na rozpoznanie osoby przy furtce lub drzwiach wejściowych do budynku).

Warto także dodać, że niektóre systemy wideodomofonowe oferują możliwość rozbudowy o kamery telewizji przemysłowej (np. do monitorowania posesji), dzięki czemu możliwe jest stworzenie systemu zabezpieczeń, łączącego zalety kontroli dostępu i monitoringu wideo.

Baza - monitor z unifonem

Drugi nieodłączny element instalacji wideodomofonowej, będący połączeniem monitora i unifonu oraz przeznaczony do montażu wewnątrz budynku. W zależności od możliwości systemu można zastosować od jednego do kilku monitorów w jednym obiekcie. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w domach jednorodzinnych, w których zarówno na parterze, jak i piętrze chcemy mieć dostęp do systemu wideodomofonowego (większy komfort obsługi, ponieważ nie trzeba schodzić z piętra aby otworzyć drzwi). Dodatkową korzyścią wynikająca z możliwości zastosowania więcej niż jednego monitora jest możliwość stworzenia systemu interkomowego.

Przykładowy monitor do instalacji wideodomofonowej

Każda baza instalacji wideodomofonowej standardowo posiada przycisk zwalniający elektrozaczep (otwieranie drzwi) - działa jedynie w przypadku prowadzenia rozmowy (jedynie osoba wywoływana może otworzyć drzwi). Niektóre modele oferują dostęp do wielu opcji dodatkowych, takich jak: włączanie światła na klatce schodowej, załączanie oświetlenia zewnętrznego czy otwieranie dodatkowego elektorzaczepu. Przeważnie wyposażone w ekran LCD/TFT o przekątnej od 3,5 do 7 cali.

Wybierz miejsce systemu wideodomofonu
a my doradzimy jaki sprzęt najlepiej dobrać

Do góry