Masz pytania? Zadzwoń +48 503 047 005

Domofony

Domofony

Domofon, który pierwotnie miał służyć do komunikacji z osobami znajdującymi się na zewnątrz budynku, staje się urządzeniem mającym wiele innych, ułatwiających życie funkcji. Oprócz wygody otwierania furtki czy drzwi wejściowych posiada również szyfrowy zamek pozwalający na otwieranie drzwi bez użycia klucza przy pomocy kodu dostępu. Specjalnie zaprogramowany domofon potrafi zapalić światło na klatce schodowej. Urządzenia wyposażone w funkcję interkomu pozwalają na komunikację z innymi użytkownikami systemu.

 

 

 

Elementy sysytemu Domofonowego

- stacja domowa (unifon)

- stacja bramowa (bramofon)

- Zasilacz (zasilanie stacji bramowej, domowej)

- Elektrozaczep (rygiel elektromagnetyczny)

- Przewody instalacyjne (kabel wielożyłowy)

 

Na rynku dostępne są różne modele domofonów, które dzielimy na:
Analogowe - jest najprostszą wersją urządzenia. bramofon na bramie posiada wizytówki i przyciski indywidualne dla każdego lokalu w budynku.

Zaletą tego rozwiązania to niski koszt instalacji. Jednak ze względu na dużą liczbę kabli polecany jest szczególnie do montażu w domach jednorodzinnych, gdzie zazwyczaj znajduje się jeden unifon (słuchawka).
Wadą jest niski komfort użytkowania oraz przerwa w działaniu instalacji, gdy słuchawka jest źle odłożona. Dlatego większość zainteresowanych założeniem domofonu decyduje się na system cyfrowy. Składa się on z centrali i mikrofonów wyposażonych w dekodery, na których wystukiwany jest kod dostępu otwierających furtkę lub drzwi.

Cyfrowe to nowocześniejsze wersje urządzeń oparte na technice mikroprocesorowej. Bramofon posadający cyfrową klawiaturą za pomocą której wybierany jest numer lokalu, lub wprowadzany np. kod powodujący odblokowanie bramy. Bramofony posiadają także wyświetlacz cyfrowy na którym pokazuje się numer wybranego lokalu, a także mogą być dodatkowe informacje jak np: nazwisko mieszkańca/nazwa lokalu. Wyświetlacz służy także do obsługi serwisowej i programowania systemu. Domofony cyfrowe posiadają bardzo prostą instalację składającą się tylko z dwóch żył biegnących kolejno do każdego unifonu zamontowanego w instalacji. Dużą zaletą tego typu urządzeń jest bramofon z cyfrową klawiaturą, co jest szczególnie istotne przy dużej ilości lokali (unikamy konieczności montowania dużych kaset z dużą ilością wizytówek i przycisków). Dodatkowe zalety to prosta instalacja (na przewodzie dwużyłowym), oraz dodatkowe funkcje jakie uzyskują użytkownicy, między innymi możliwość odblokowania zamka przy pomocy indywidualnego kodu.

Jednoabonentowe – zastosowanie w domach jednorodzinnych (jedna stacja bramowa i stacja domowa)

Wieloabonetowe - zastosowanie w domach wielorodzinnych (jedna stacja bramowa i możiwość zastosowania kilka stacji domowych)


Wybierz miejsce instalacji domofonowej,
a my doradzimy jaki sprzęt najlepiej dobrać

Do góry